![732_carousel_tr.jpeg](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/banners/732_carousel_tr.jpeg)
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Caravanserai Yaz Okulu 2023
![Caravanserai Yaz Okulu 2023](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8794_1.jpeg)
Depo Pergamon ve Meydan Mimarlık & Tasarım tarafından düzenlenen, İzmir Ekonomi Üniversitesi, İstanbul Medipol Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi tarafından desteklenen Caravanserai Yaz Okulu 2023, 12-27 Ağustos tarihleri arasında İzmir’in Bergama ilçesi Ferizler Köyü’nde gerçekleştirildi. Organizasyon ekibinde Depo Pergamon ve Meydan Mimarlık kurucu ortağı Jose Manuel Garcia Torres, İzmir Ekonomi Üniversitesi Araş. Gör. Hande Yıldız Çekindir ve Yaşar Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Matthieu Pedergnana’nın yer aldığı yaz okulunda 7 farklı üniversitenin mimarlık ve içmimarlık bölümlerinden 10 katılımcı, yerel ustalar, konuk konuşmacılar ve koordinasyon ekibi ile birlikte keyifli bir atölye ve eğitim süreci geçirildi. Katılımcıların bir kısmı ise bu süreci staj olarak tamamladı.
Caravanserai Yaz Okulu 2023’ün amacı, Ferizler tarihi yerleşiminin özgün mimari özelliklerini ve koruma sorunlarını belgelemek ve köyü yeniden canlandırmak için işbirliğine dayalı sürdürülebilir koruma yaklaşımları önermek ve uygulamaktır. Depo Pergamon Atölyeleri’nin katılımcı restorasyon felsefesini takip eden Caravanserai Yaz Okulu 2023 boyunca kırsal mimari için döngüsel bir sürdürülebilir ilkeye dayanan yeni bir ekolojik restorasyon modeli benimsenmiştir: Güneş, Su, Toprak, Saman, Gübre ve Ahşap. İşbirliğine dayalı ve sürdürülebilir yöntemlerle mimari restorasyonu öğrenen katılımcılar, atölye çalışmaları ve uygulamalı deneyimler sayesinde bu tarihi yapıların eşsiz cazibesini ve mirasını koruyarak yeniden canlandırmaya çalıştı. Restorasyon ve inşaatın zorluklarını ve tekniklerini keşfederek, katılımcılar değerli bilgi ve beceriler kazanmış ve mimari mirasımızın korunmasına katkıda bulundu. Tüm çalışmalar yerel mimari ve yapı teknikleri konusunda uzman akademisyenler ve ustaların denetiminde öğrenciler tarafından yürütüldü.
Yaz okulu konuk konuşmacıları arasında üniversitemiz Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi akademik kadrosundan İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Dr. Öğr. Üyesi Deniz Avcı Hosanlı “Yeniden İşlevlendirme Projeleri” ; Endüstriyel Tasarım Dr. Öğr. Üyesi Elif Kocabıyık Savasta ve Görsel İletişim Tasarımı Dr. Öğr. Üyesi Daniele Savasta “Tarihe Saygı: Yokuşunbaşı” sunumları ile yer aldı. Ayrıca İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Öğr. Gör. Stefano Pugliese öğrenciler ile birlikte “Kamusal Mobilya Çalıştayı” düzenlerken; Araş. Gör. Hande Yıldız Çekindir ise “Tasarım Odaklı Düşünme Çalıştayı”nda öğrenciler ile birlikte köyün problemlerini belirleyerek çözüm geliştirmeye çalıştı. Yaz okulunun çıktıları ise Ferizler Köyü restorasyon alanında Bergama ve köy halkının katılımıyla gerçekleştirilen Caravanserai Yaz Okulu 2023 Festivali’nde sunuldu. Yaz okulu sona erse de alandaki restorasyon faaliyetleri devam etmekte. Festivalin 23-24 Eylül tarihlerinde Bergama tarihi kent merkezinde yer alan eski tütün deposu Depo Pergamon’da da gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Caravanserai Yaz Okulu 2023 sürecinin detaylarını öğrenmek için:
https://www.instagram.com/caravanserai.ferizler/
HABER |TÜM HABERLER
!["Hidden Angles" Çevrimiçi Fotoğraf Sergisi "Hidden Angles" Çevrimiçi Fotoğraf Sergisi](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/content/bos.png)
"Hidden Angles" Çevrimiçi Fotoğraf Sergisi
Görülmeyeni ve beklenmedik olanı keşfedin! "Hidden Angles" adlı çevrimiçi sergi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencilerinin yaratıcı vizyonlarını gözler önüne seriyor. Tüm
![Muhteşem Defile: Teknoloji ile Modayı Birleştirdiler Muhteşem Defile: Teknoloji ile Modayı Birleştirdiler](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9253_1_th.jpeg)
Muhteşem Defile: Teknoloji ile Modayı Birleştirdiler
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi son sınıf öğrencileri, eğitim yolculuklarını SENSE (duyu) temalı ‘Mezuniyet Sergisi ve Defilesi’ ile
![Kahve Makinesinden Ödül Çıkardı Kahve Makinesinden Ödül Çıkardı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9236_1_th.jpeg)
Kahve Makinesinden Ödül Çıkardı
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Irmak Koluman, kahve tutkunları için hazırladığı ‘Octopresso’ adlı espresso makinesiyle C-IDEA Design Award adlı
![Kahve Makinesinden Ödül Çıktı Kahve Makinesinden Ödül Çıktı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9235_1_th.jpeg)
Kahve Makinesinden Ödül Çıktı
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Irmak Koluman, kahve tutkunları için hazırladığı ‘Octopresso’ adlı espresso makinesiyle C-IDEA Design Award adlı
![Türk Halılarından Esinlendi, Moda Ödülünü Aldı Türk Halılarından Esinlendi, Moda Ödülünü Aldı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9231_1_th.jpeg)
Türk Halılarından Esinlendi, Moda Ödülünü Aldı
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencisi Buse Ünal, bu yıl 18’incisi düzenlenen Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Moda Tasarım
![BLOOM / TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN 100. YILI ETKİNLİK SERİSİ II BLOOM / TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN 100. YILI ETKİNLİK SERİSİ II](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9261_1_th.jpeg)
BLOOM / TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN 100. YILI ETKİNLİK SERİSİ II
Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı kutlamaları kapsamında İEÜ İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen "BLOOM" etkinlik serisinin ikincisi “İçmimarlık Eğitimi” teması ile
![5. ULUSLARARASI NURTEN AKSUGÜR EN İYİ KAVRAM İLETİŞİMİ ÖĞRENCİ YARIŞMASI 5. ULUSLARARASI NURTEN AKSUGÜR EN İYİ KAVRAM İLETİŞİMİ ÖĞRENCİ YARIŞMASI](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9194_1_th.jpeg)
5. ULUSLARARASI NURTEN AKSUGÜR EN İYİ KAVRAM İLETİŞİMİ ÖĞRENCİ YARIŞMASI
Doğu Akdeniz Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü, ‘‘Nurten Aksugür En İyi Kavram İletişimi Öğrenci Yarışması’’nın bu yıl beşincisini düzenliyor.
![İzmir Ekonomi Zirveye Çıktı İzmir Ekonomi Zirveye Çıktı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9164_1_th.jpeg)
İzmir Ekonomi Zirveye Çıktı
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü, başarılarına bir yenisini daha ekleyerek Endüstriyel Tasarım Akreditasyon Kurulu’ndan (ENTAK) 5 yıl süreyle tam akreditasyon