![732_carousel_tr.jpeg](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/banners/732_carousel_tr.jpeg)
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
Dersimiz Deprem
![Dersimiz Deprem](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/8568_1.jpeg)
Türkiye'de binlerce kişinin ölümüne ve büyük korkuya neden olan deprem, üniversite müfredatını da etkiledi. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, can güvenliğini artırmak adına evlerin içini tasarlarken de gerekli önlemlerin alınması gerektiğinden yola çıkarak, üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrencilere 'Depreme Dayanıklı İç Mekanlar' dersinin verilmesini kararlaştırdı. Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emre Ergül, Türkiye'de iç mimarlık eğitimi veren yükseköğretim kurumları arasında örnek bir uygulamaya imza attıklarını ve deprem gerçeğini müfredata eklediklerini söyleyerek, "Sağlam binalar yapmanın yanı sıra evlerin içlerini güvenli bir şekilde tasarlamak da çok önemli. Deprem gerçeğini unutmamak ve bu alanda farkındalığı artırmak amacıyla seçmeli ders olarak depreme dayanıklı iç mekanlar konusunu işlemeye karar verdik" dedi.
Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 şehrimizde yıkıma yol açan depremlerde, birçok kişi de üzerine düşen eşyalar ya da kaçış sırasındaki çarpmalar nedeniyle yaralandı. Deprem, ev içindeki yaşam alanlarının tasarlanmasından eşyaların sabitlenmesi ve konulacağı yere kadar birçok konuda önlemler alınması gerektiğini gösterdi. İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, öğrencilere bu alanda kapsamlı bir eğitim vermek amacıyla harekete geçerek 'Depreme Dayanıklı İç Mekanlar' konusunun ders olarak öğrencilere sunulmasını kararlaştırdı. Bir sonraki öğretim döneminden itibaren üçüncü ve dördüncü sınıfta okuyan İEÜ’lü gençler, 'Depreme Dayanıklı İç Mekanlar' dersini seçerek bu alanda detaylı bir eğitim alabilecek.
GÜVENLİK İÇİN BUNLARA DİKKAT
İEÜ İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Emre Ergül, ev içinde alınacak basit önlemlerin bile hayat kurtarabildiğine dikkat çekti. Ergül, "Depreme dayanıklı, sağlam binalar yapmak inşaat mühendislerinin konusu. Ancak iç mimar olarak bizlerin de evlerin içini daha güvenli hale getirmek noktasında yapacaklarımız var. Eşyaların ev içinde durduğu yerler çok önemli. Dolapların, cam çerçevelerin, sarsıntı sırasında üzerimize düşerek bize zarar verebilecek eşyaların sabitlenmesi gerekli. Bir diğer önemli konu ise, evlerin içinde sivri köşelerin bırakılmaması. Mutfakta, yatak odasında ya da salondaki sivri köşeler sıkıntı oluşturabiliyor. Deprem dışında bile özellikle yaşlılarımız ve çocuklarımız için bu durum risk. Ev içinde alan açmak ya da manzarayı genişletmek için yıkılan duvarlar, depremde binanın dayanım gücünü azaltabiliyor. Her duvarı istediğimiz gibi, izinsiz olarak yıkamayız. Asma tavan yapıyoruz ama bunu çengelle tutturuyoruz. Aslında bu tavanı daha sağlam, sarsıntı esnasında düşmeyecek şekilde tutturmalıyız. Bunlar gibi dikkat etmemiz gereken birçok husus var. Birkaç yıl sonra binlerce kişinin oturacağı evleri tasarlayacak gençlerimizi çok iyi eğitmeliyiz" dedi.
EĞİTİMİN KAPSAMINI GENİŞLETMİŞ OLDUK
Doç. Dr. Ergül, sözlerini şöyle sürdürdü: "Dersimiz kapsamında gençlerimize sadece teorik eğitim vermeyeceğiz. 'Depreme Dayanıklı İç Mekanlar' dersimizde, öğrencilerimizden maketler halinde tasarımlarını sergilemelerini de isteyeceğiz. Yani öğrendiklerini, uygulamaya dökmelerini sağlamış olacağız. Bugüne kadar çeşitli derslerin içinde elbette güvenli iç mekanlar konusunu işledik. Ayrıca öğrencilerimize iç yapı bütünlüğünü ifade eden 'strüktür analizini' de yaptırıyoruz. Ancak üniversite olarak bizler, daima daha iyiye, öğrencilerimize verilen eğitimin daha da geliştirilmesine odaklanmalıyız. İhtiyaçlar ve talepler doğrultusunda eğitimimizi güncellemeliyiz. Bu kapsamda fakülte olarak, depreme dayanıklı iç mekanlar konusunun ayrı bir ders olarak, en kapsamlı şekilde işlenmesinin yararlı olacağı fikrinden yola çıktık ve müfredata bu dersi dahil ettik. Öğrencilerimiz, önümüzdeki seneden itibaren bu dersi seçmeli olarak alabilecek."
Gazete Kupürleri
HABER |TÜM HABERLER
!["Hidden Angles" Çevrimiçi Fotoğraf Sergisi "Hidden Angles" Çevrimiçi Fotoğraf Sergisi](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/content/bos.png)
"Hidden Angles" Çevrimiçi Fotoğraf Sergisi
Görülmeyeni ve beklenmedik olanı keşfedin! "Hidden Angles" adlı çevrimiçi sergi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı öğrencilerinin yaratıcı vizyonlarını gözler önüne seriyor. Tüm
![Muhteşem Defile: Teknoloji ile Modayı Birleştirdiler Muhteşem Defile: Teknoloji ile Modayı Birleştirdiler](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9253_1_th.jpeg)
Muhteşem Defile: Teknoloji ile Modayı Birleştirdiler
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi son sınıf öğrencileri, eğitim yolculuklarını SENSE (duyu) temalı ‘Mezuniyet Sergisi ve Defilesi’ ile
![Kahve Makinesinden Ödül Çıkardı Kahve Makinesinden Ödül Çıkardı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9236_1_th.jpeg)
Kahve Makinesinden Ödül Çıkardı
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Irmak Koluman, kahve tutkunları için hazırladığı ‘Octopresso’ adlı espresso makinesiyle C-IDEA Design Award adlı
![Kahve Makinesinden Ödül Çıktı Kahve Makinesinden Ödül Çıktı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9235_1_th.jpeg)
Kahve Makinesinden Ödül Çıktı
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Irmak Koluman, kahve tutkunları için hazırladığı ‘Octopresso’ adlı espresso makinesiyle C-IDEA Design Award adlı
![Türk Halılarından Esinlendi, Moda Ödülünü Aldı Türk Halılarından Esinlendi, Moda Ödülünü Aldı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9231_1_th.jpeg)
Türk Halılarından Esinlendi, Moda Ödülünü Aldı
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü öğrencisi Buse Ünal, bu yıl 18’incisi düzenlenen Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Moda Tasarım
![BLOOM / TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN 100. YILI ETKİNLİK SERİSİ II BLOOM / TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN 100. YILI ETKİNLİK SERİSİ II](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9261_1_th.jpeg)
BLOOM / TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN 100. YILI ETKİNLİK SERİSİ II
Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı kutlamaları kapsamında İEÜ İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü tarafından düzenlenen "BLOOM" etkinlik serisinin ikincisi “İçmimarlık Eğitimi” teması ile
![5. ULUSLARARASI NURTEN AKSUGÜR EN İYİ KAVRAM İLETİŞİMİ ÖĞRENCİ YARIŞMASI 5. ULUSLARARASI NURTEN AKSUGÜR EN İYİ KAVRAM İLETİŞİMİ ÖĞRENCİ YARIŞMASI](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9194_1_th.jpeg)
5. ULUSLARARASI NURTEN AKSUGÜR EN İYİ KAVRAM İLETİŞİMİ ÖĞRENCİ YARIŞMASI
Doğu Akdeniz Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü, ‘‘Nurten Aksugür En İyi Kavram İletişimi Öğrenci Yarışması’’nın bu yıl beşincisini düzenliyor.
![İzmir Ekonomi Zirveye Çıktı İzmir Ekonomi Zirveye Çıktı](https://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/images/uploads/haber/9164_1_th.jpeg)
İzmir Ekonomi Zirveye Çıktı
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümü, başarılarına bir yenisini daha ekleyerek Endüstriyel Tasarım Akreditasyon Kurulu’ndan (ENTAK) 5 yıl süreyle tam akreditasyon