English

GÜZEL SANATLAR VE TASARIM FAKÜLTESİ

 

 • Güncel başlık bulunamadı.
 • Güncel başlık bulunamadı.

HABERLER

 • İÇMİMARLIK VE ÇEVRE TASARIMI BÖLÜMÜ BAHAR DÖNEMİ SEMİNERLERİ 1: FULYA ALAGÖZ
  26 ŞUBAT 2015

  İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü
  IAED 452 UYGULAMALI ATÖLYE DERSİ -  “YETKINLIK BAZLI MÜLAKAT” -  FULYA ALAGÖZ
   
  Okulumuzun İçmimarlık ve Çevre Tasarımı için Uygulama Atölyesi II dersi kapsamında 4. sınıflar, İzmir Ekonomi Üniversitesi Kariyer Yönlendirme Merkezi Koordinatörü Fulya Alagöz’le “Yetkinlik Bazlı Mülakat” seminerinde buluştular.  
 • Doç. Dr. Ö. Osman Demirbaş, "Mekân Tasarımında Engellilere Yönelik Tasarım Yaklaşımları ve Erişilebilirlik" konusunda TRT Radyo 1'deydi.
  29 OCAK 2015

  İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekan Yardımcımız Doç. Dr. Ö. Osman Demirbaş, TRT Radyo 1'de İzmir Radyosu yapımcılarından Esra İLKKURŞUN ve Deniz DÖKMECİ TUNCAY tarafından yayına hazırlanan, ve Füsun ÜNSAL tarafından sunulan "Biz de Varız" Programına "Mekân tasarımında engellilere yönelik tasarım yaklaşımları ve erişilebilirlik" konusuyla ilgili konuşmak üzere konuk olarak katıldı.
   
  Programda temel olarak iç mekân tasarımında engelli bireylerin rahat kullanımlarına ilişkin yapılması gerekenler, eski kamu binalarının bu amaçla dönüştürülmesi ve iyileştirilmesi ile konuya ilişkin yasa, yönetmelik ve standartlar üzerinde duruldu. Dr. Demirbaş konuyla ilgili en önemli unsurun engellilik durumunun hepimiz için farklı ölçeklerde var olduğu, dolayısıyla engelli-engelsiz gibi bir ayırım yapmak yerine tasarımda herkes için uyumlu ve erişilebilinir mekânlar tasarlamanın önemine vurgu yaptı. Bu konuda 2005 yılında yürürlüğe giren ve 2014 yılında yenilenen 5378 numaralı Yasa'yı ele alarak, özellikle yasa içinde bahsi geçen "herkes için erişilebilirlik" vurgusu üzerinde durdu.
   
  Özellikle görme engelli bireyler için uygulanan dokulu yüzeylerin (kılavuz yüzey, uyarıcı yüzey, eliptik yüzey) bazı durumlarda fiziksel engelli bireyler için rahatsızlık yaratarak sorun oluşturabildiği vurgulandı. Bunun asıl nedeninin standart dışı veya yanlış uygulama olmadığı ancak durumun tek taraflı ele alınması nedeniyle ortaya çıktığını söyleyen Dr. Demirbaş, konuya mutlaka çok yönlü bakabilmenin gerekliliği ve doğru çözümlere ulaşabilmek için bilimden yararlanmak gerektiğini söyledi. Konuyla ilgili TS ISO 23599 ve TS 13536 Numaralı standartlara da değinen Demirbaş bu gibi standartların, yönetmeliklerin ve yasaların hazırlanmasında üniversitelerin daha fazla yer alması gerektiğinin altını çizdi. Bu yolla konunun daha bilimsel yollarla ele alınması, akademik olarak çalışılması ve bu çalışmaların çıktılarının uygulamaya ışık tutmasının mümkün olacağını belirtti. Üniversitemiz İçmimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü'nde verilmekte olan "Universal Design - Evrensel (Herkes için) Tasarım" dersi kapsamında genç tasarımcı adaylarına konu hakkında en baştan bir farkındalık yaratmak ve konuyu bilimsel yaklaşım ile ele alarak çalışmanın yöntemlerini öğretmeyi hedeflediklerini söyleyen Demirbaş, engellilikle ilgili mutlaka kamu algısının da artırılması gerektiğini ifade etti. 
 • 2. LİSELER ARASI MODA TASARIM YARIŞMASI "HAYALİNDEKİ MEZUNİYET KIYAFETİNİ TASARLA"
  21 OCAK 2015

  Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Tasarım Araştırma ve Uygulama Merkezi (EKOTAM) ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığıyla düzenlenecek olan “Hayalindeki Mezuniyet Kıyafetini Tasarla” başlıklı Moda Tasarım yarışmasının ikincisi, günümüzün tasarım anlayışına uygun, özgün fikir ve çalışmaları teşvik etmeyi ve lise öğrencilerinin, Moda ve Tekstil Tasarımı eğitimine olan ilgilerini ve bu alandaki yaratıcılıklarını desteklemeyi amaçlamaktadır.http://phoenix.ieu.edu.tr/betanix/uploads/cms/mt.fadf.ieu.edu.tr/4787_1421916305.pdf